Dzieje Krainy koncentrują się wokół Góry Chełmskiej, której dopiero w XVII w. nadano nazwę Góra św. Anny. To mityczna oś łącząca w sobie historię burzliwych ludzkich losów, międzynarodowych konfliktów, regionalnych zależności i lokalnych rodów.
Śląsk kolejno przechodził z rąk wielkomorawskich pod panowanie Czechów, niemieckie zwierzchnictwo kościelne, by w okolicach 990 r. zostać przyłączonym przez Mieszka I do państwa piastowskiego. Po śmierci Bolesława Krzywoustego, Śląsk zostaje oddzielony od ziem piastowskich, kiedy na mocy testamentu państwo podzielono na dzielnice. W kolejnych wiekach dochodzi do utworzenia księstwa opolsko-raciborskiego i powstania linii Piastów Opolskich, która zostaje zapoczątkowana przez Bolka I Opolskiego.
W XIII w. powstają pierwsze miasta. Dzięki lokacji na prawie niemieckim prawa miejskie uzyskują Strzelce Opolskie, Krapkowice, Ujazd i Leśnica. Były to głównie małe ośrodki, które utrzymywały się z uprawy zboża i hodowli zwierząt, a swoją rangą nie dorównywały miastom powstającym w tym samym czasie na Dolnym Śląsku. Kluczową rolę w rozwoju społeczno-kulturalnym na Śląsku odgrywają klasztory. Powstanie opactwa cysterskiego w Jemielnicy ożywia gospodarczo region. Cystersi zakładają stawy, w których hodują karpie, zajmują się też hodowlą innych zwierząt i pszczelarstwem.
Dzieje Krainy św. Anny nierozłącznie wiążą się też z zakonem franciszkanów. W 1655 r., podczas wojny polsko-szwedzkiej, wypędzeni z klasztoru w Krakowie franciszkanie trafiają na Górę św. Anny, gdzie dzięki fundacji hrabiego Melchiora Ferdynanda de Gaschin powstaje klasztor. W skutek sekularyzacji, Kulturkampfu i II wojny światowej, franciszkanie trzykrotnie opuszczali klasztor. Na stałe powrócili po przejściu linii frontu w 1945 r.
De Gaschin to jeden z wielu śląskich rodów szlacheckich, których działalność wpisała się w historię Krainy. Byli fundatorami lokalnych kościołów, właścicielami wsi i dóbr ziemskich, a także inicjatorami życia kulturalnego w regionie. Górnośląska szlachta znacząco różniła się od szlachty polskiej. Nie obowiązywała jej zasada równości szlacheckiej, same rody często wywodziły się z Czech, Moraw, Austrii i Niemiec. Do najbardziej wpływowych rodów szlacheckich Krainy Góry św. Anny należeli: Strzelowie, Schlewitzowie, Żyrowscy, Larischowie, Strachwitzowie i Gaszynowie.
XIX w. to czas wydarzeń, które na zawsze zmienią dzieje Krainy. Następuje sekularyzacja majątków kościelnych, zniesione zostaje poddaństwo chłopów, tworzy się Prowincja Śląska, a także rozwija się przemysł w regionie. W 1846 r. zostaje zbudowana górnośląska kolej żelazna, w tym samym roku do użytku oddana zostaje linia kolejowa łącząca Wrocław i Berlin z Górnym Śląskiem. Powstaje również Kanał Kłodnicki. Transport węgla i innych surowców napędza lokalną gospodarkę.
I wojna światowa toczy się poza Śląskiem, choć jego mieszkańcy biorą udział w walkach na różnych frontach. Górny Śląsk staje się natomiast miejscem politycznych podziałów w 1921 r., kiedy o przynależności państwowej tych terenów w plebiscycie decydują mieszkańcy. Teren dzisiejszej Krainy trafia w granice państwa niemieckiego, co staje się jedną z przyczyn wybuchu III Powstania Śląskiego. Walki toczą się również na Górze św. Anny.
W latach 1933-1936 następuje zmiana nazewnictwa tutejszych miejscowości. Słowiańskie nazwy zostają usunięte na rzecz całkiem nowych, niemieckojęzycznych. Symbolicznie, przez kolejne dziesięciolecia, to miejsce było areną walk pomiędzy Niemcami i Polakami. Przełomowym krokiem w relacjach polsko-niemieckich okazuje się rok 1989. Od tego czasu organizowane są pielgrzymki mniejszości narodowych i etnicznych do sanktuarium na Górze św. Anny.
CZY WIESZ, ŻE?
II wojna światowa rozpoczęła się 1.09.1939 r. od bombardowania Wielunia. To z Ligoty Dolnej o godzinie 04:02 wystartowała eskadra stukasów, która o 4.35 zbombardowała to miasto.